ZÁKAL V OLEJOVÉM MACERÁTU

Co jej způsobuje, jak bylinný olej zachránit, jak už stejnou chybu neudělat …

Olejový macerát (neboli bylinný olej) je extrakt bylinky v nosném oleji. Látky rozpustné v tucích se z bylinky uvolní do oleje a můžeme je tak zakonzervovat na delší dobu pro vnější i vnitřní užití. Výrobu bylinného olejového macerátu se můžete naučit třeba v kurzu První kroky bylinkářky.

Možná se vam to už stalo? Olejový macerát se zakalil, zmatněl. Přijdou obavy, jestli je všechno v pořádku, něco jste snad pokazili?

Není ale vše ztraceno, zakalený macerát je možné opravit!

bylinny olej

Co je příčinou zákalu?

Pro výrobu olejového macerátu je ideální použít sušené bylinky. Pak se zákal nekoná, není jak. Příčinou zákalu je totiž vlhkost z čerstvé nebo nedosušené bylinky. Tato vlhkost se začne uvolňovat do kapaliny a protože olej se s vodou nemísí, začne vznikat zákal.
Určitá míra zakalení nemusí být nutně důvodem k panice. Ale je fajn mít svůj macerát čistý a tudíž i bezpečný.

Proč zákal vadí?

Zakalený olejový macerát se může začít kazit – kvasit nebo dokonce plesnivět. A to nechcem …  Voda s sebou totiž vždy nese riziko rozvoje nějaké mikrobiální aktivity a při cíleném přídavku vody je nutno počítat s krátkou trvanlivostí výrobku … nebo přidat konzervant.

Další možností je konzerovavat právě pomocí mikrobiální aktivity, cílenou fermentací. Takový proces využívám při výrobě pleťové vody a chystám se s ním nadále experimentovat. Ale o tom někdy příště 🙂

Co s tím?

Co tedy s tím, když už je zákal na světě? Možnosti jsou dvě:

1) Zahřát
Bylinný olej vlijeme do vodní lázně a zahříváme, dokud se kapalina nevyčistí – stane se opět průzračně čistou.
Nevýhodou této metody je, že základní olej zahříváním přichází o mnohé blahodárné vlastnosti, degraduje. Proč jsme se rozhodli pro studený macerát? Protože jsme nechtěli zahřívat 😀

Na druhou stranu je to proces, v němž všechno krásně a velmi názorně uvidíte. Když se kalný macerát zahřívá, je to jako kouzlo, začíná se čistit a postupně se mění v průzračnou kapalinu. Možná to znáte z výroby teplých macerátů z čerstvých bnylin, kdy zahříváme několik dní po sobě. Přes noc se macerát zakalí a dalším zahříváním opět nádherně pročistí … toho se nikdy nenabažím 🙂

2) Odsát vodu
Ano, jde to! A metoda je to poměrně jednoduchá a rychlá. Potřebujeme jen čistou mořskou hrubozrnnou sůl. Ta do sebe absorbuje vodu a jelikož není rozpustná v tucích, pohodlně ji po akci zase scedíme. Je tedy důležité, aby byla opravdu hrubá a snadno se pak cedila!

Na 200 ml macerátu postačí asi 75 ml soli (čím více kalný olej, tím více soli).

  • Sůl vsypeme do čisté zavařovací sklenice, vlijeme macerát, uzavřeme a protřepeme.
  • Třepat je dobré pokaždé, když jdeme kolem.
  • Takto necháme pracovat přes noc.
  • Slijeme přes plátýnko a užijeme si čistý olejový macerát ❤️
bylinny olej
bylinny olej
bylinny olej
bylinny olej

Použitou sůl není třeba vyhazovat. Je množné ji nasypat třeba do koupele!

Na co si dát příště pozor?

Je potřeba se vyvarovat vlhkosti. Tedy pozor na čerstvé bylinky – některé obsahují vody hodně, jiné malinko, chce to cítit, hledat, studovat.

Použití sušených bylin je mnohem jistější. Ideální jsou ty čerstvě usušené.

Chcete-li si vyrobit olejový macerát správně na první dobrou, přihlaste se do kurzu První kroky bylinkářky, kde se macerátu věnujeme celý týden, krok za krokem.

Také se na vás těším ve skupině Bylinky z Živoucí zahrady, kde můžete čerpat další inspiraci.

Každopádně budu moc ráda, když mi dáte vědět, zda vám článek pomohl 🙂 A pokud chcete, aby vám nic z Živoucí zahrady neuniklo, rády vám budeme posílat maily 🙂

Vaše Krista z Živoucí zahrady

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *