ŠEŘÍK ZAHRADNÍ

Šeřík zahradní je nádherný dar, voňavý, léčivý, pečující. Tak se podívejme, jak to s ním teda vlastně je.

Sběr šeříkových květů je snadný a jde rychle. Vybereme květy těsně po rozkvětu. To kouzlo přichází až potom, kdy si sedneme a kvítek po kvítku vytahujeme ze zelených kalíšků. Tady a teď, zahalena vůní. Ten proces sám o sobě stojí za to. Ale není to vše, šeřík nám připravil další bonusy, můžeme ho užít vnitřně i zevně.

Působení šeříku

Květy vysušují, vypínají, tonizují, odvádějí škodliviny. Působí proti horečce, omezují recedivu různých onemocnění, ředí krev, jsou mírně projímavé, antiseptické, protivirové. Nálev z květů můžeme použít k tonizaci pleti, do pleťových masek, sér. Užitečný je ale i při hojení poranění, ran, ekzémů, vyrážek, oparů a pod. Současně díky aromatickým látkám zvyšuje prokrvení a urychluje tak hojení a regeneraci, výživu. Používá se i jako vlasové tonikum.

V koupeli nebo čaji je šeřík pomocníkem při úzkostech, stresu a nespavosti.

Syrové květy pomohou při trávicích potížích.

Květy lze macerovat v oleji, výsledný voňavý šeříkový macerát podpoří prokrvení, výživu a regeneraci pleti, má zklidňující účinek.

Macerovaný v octu je výborný do salátů nebo jako aviváž do pračky. A správně připravený šeříkový ocet má i léčebné účinky.

Šeříkový med je mnohem jednodušší a zdravější varianta než sirup.

Vůni a účinky šeříku můžeme macerovat ve víně a to je teprve dobrota. Můžeme je pak užít jako léčivý prostředek nebo si „jen“ udelat radost.

Léčebně se tradičně používaly spíše listy a kůra, použití květů není tolik podloženo zkušenostmi předků. Asi to dává smysl vzhledem k tomu, jak krátce šeřík kvete. Listy a kůra se tradičně používaly např. v léčbě malárie nebo proti střevním parazitum.

serik

Šeřík nám může pmoci, pokud nás trápí:

  • žaludeční nevolnosti
  • bolesti hlavy, migrény, nervozita
  • bolesti v krku a angína
  • péče o pokožku – zklidnění, protizánětlivý účinek, antioxidant
  • uvolnění svalů

Můžeme z něj vyrobit čaj, tinkturu, macerovat v oleji nebo v cukru či medu na sirup. Nebo jen zalít vodou a pít.

Na šeřík si dáme pozor během těhotenství. Vyvarujeme se mu, pokud užíváme léky na ředění krve. Jedlé jsou pouze květy – kura a listy mohou ve větších dávkách způsobit otravu.

Pokud trháme šeřík do vázy, odstraníme z něj listy, prodloužíme tak o něco dobu, kdy je krásný. Pomůže také zespodu naříznout větvičku, dokáže tak přijmout více vody z vázy.

Šeříkové recepty

Šeříková voda

Jednoduchoučký tip na začátek 💚 Hrst šeříkových květů zalijeme vodou a necháme ji provonět. Pro mně jedna z nejoblíbenějších úprav šeříku.

Šeříkový olej

Polapit vůni šeříku není snadné. Jestli ji ucítíte v olejovém macerátu záleží i na nosném oleji. Doporučuji použít olej s neutrální vůní, např. mandlový.

Šeříkové květy obsahují nezanedbatelné množství vody, proto je před založením macerátu usušíme nebo skoro usušíme.

Květy nameleme na jemno a promneme s malým množstvím alkoholu. Necháme hodinku vyvanout, zalijeme olejem v poměru 1 : 7 (váhově), zavíčkujeme, popíšeme a uložíme mimo přímé sluněční světlo.

Macerujeme cca 4 týdny.

Poté slijeme a uložíme v temnu.

Šeříkový olej je úžasný do pleťových olejů, masek, krémů, tuhých krémů, … Můžete si s ním dopřát masáž.

Šeříková limonáda

Opravdová lahůdka hotová za pár hodin. Samozřejmě můžete vyzkoušet i kvašenou verzi 🙂

Potřebujeme:

  • hrst květů šeříku
  • 2 l vody
  • 1 omytý citron na kolečka (ideál bio)
  • 1 lžička sušeného droždí
  • 6 lžiček cukru

Vše smícháme ve džbánu a necháme půl dne v chladu uležet.

Pokud máte raději sladší limču, přidejte víc cukru. My cukru moc neholdujem, tak dáváme jen takové minimum, aby se kvasnice najedly 🙂

Scedíme a užijeme si šeříkově šumění 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *