ROSOLOVKA MOZKOVITÁ

Rosolovka mozkovitá, latinsky Tremella mesenterica. Koncentrovaná vlhkost a ochlazení. Pomůže s vykašláváním, imunitou a používá se i při rakovině. Objevme rosolovku mozkovitou, houbu, kterou naši předkové považovali za mimozemšťana.

Rosolovka má opravdu trefné české jméno. Vypadá jako nažloutlý až sytě žlutý rosol visící na odumřelých větvích nebo kmenech listnatých stromů. Má ráda ty tenčí, které už jsou obsazené jinou houbou. Roste celoročně, ale pro mne je to vánoční houba. Velmi jí totiž prospívají teploty lehce nad nulou, kdy je veliká vlhkost.

rosolovka mozkovitá na substrátu

Povaha neboli energetika rosolovky

Její hlavní vlastností (povahou, energetikou) je vlhkost. Zvlhčující vlastnost prospěje tam, kde je příliš sucho. Rosolovka hydratuje naše orgány uvnitř těla i zvenčí. Prospěje tak i pokožce. Přináší tkáním výživu a odolnost.

Tato houba také ochlazuje a zklidňuje tam, kde je nadbytek horkosti, ohně. To jsou třeba kopřivky, záněty a různá podráždění.

Více o energetice neboli povaze bylin a jiných přírodních pokladů se můžete dočíst v samostatném článku.

S čím nám může rosolovka mozkovitá pomoci

Rosolovka, jako i jiné léčivé houby, je pomocnicí ve stáří. Stáří je období života, kdy se hromadí suchá energie, vítr. V asijské medicíně používali rosolovku jako tonikum ke zlepšení tělesné kondice a zbrždění procesů stárnutí.

Díky obsahu glukuronoxylomannanu má výrazné pozitivní účinky na nervový, hormonální a imunitní systém.

Tato houba je také bohatým zdrojem provitamínu D a působí jako antioxidant.

Rosolovka mozkovitá také chrání játra, stimuluje imunitní systém. Dokonce také posiluje kosti.

Dýchací systém

Rosolovka zvlhčuje plíce a celé dýchací ústrojí. Je tak užitečná při suchém a dráždivém kašli a při potížích s vykašláváním hlenů. Pokud jsou hleny příliš tuhé. Používá se také při astmatu, chřipce a bronchitidách.

Kůže

Je nasnadě, že hydratační účinky rosolovky jsou v kosmetice a péči o kůži žádané. Proto se také přidává do přípravků k ochraně pokožky, pomoci při zánětech v kůži, alergiích (kopřivce). Také urychluje hojení drobných poranění a poradí si i s vráskami.

Oběhový systém

Látky obsažené v rosolovce ji činí vyhledávanou houbou v prevenci kardiovaskulárních poruch souvisejících se zvýšením krevního cukru a cholesterolu.

Trávící systém

Rosolovka zklidňuje střeva i podrážděný žaludek. Používá se při žaludečních vředech. Může také pomoci při zácpě z nadbytku sucha.

rosolovka mozkovitá vzhled

Zpracování rosolovky

Rosolovka mozkovitá nepůsobí úplně vábně a ač je jedlá, může být pro někoho nemyslitelné ji pozřít. I tak se ale doporučuje ji konzumovat celou, ne jen její vodní extrakt. Farmakologicky aktivní polysacharidy totiž tvoří až 90 % plodnice. Tyto polysacharidy velmi účinně inhibují syntézu DNA rakovinných buněk.

Sušení rosolovky je obtížné a bez sušičky to nepujde. Je totiž hodně vlhká a má tendenci zplesnivět dřív než uschne. Sušení tedy musí probíhat rychle a ideálně v proudícím vzduchu. V sušičce ale nepřekračujeme teplotu 40 stupňů.

Odvar z rosolovky připravíme povařením hrsti čerstvé houby v 500 ml vody. Vaříme minimálně 30 minut na mírném ohni. Čím déle, tím lépe. Doporučuji následně rozmixovat odvar i s houbou a použít tak pěkně úplně vše.

Zahuštěný odvar vyrobíme tak, že rosolovku vaříme ve vodě alespoň 6 hodin, vznikne tak hustá kaše, kterou pak užíváme po lžičkách. Můžeme ji přidat do polévky nebo pomazánky a trošku ji tak zamaskovat.

V kuchyni rosolovku nejprve uvaříme (odvar nevyléváme), nakrájíme najemno a přidáváme do polévek, omáček, dušených zelenin a pod.

Z rosolovky si připravíme také léčivý ocet. Je to úžasný prostředek při kardiovaskulárních onemocněních, trávících potížích i v kosmetice a na kůži.

V kosmetice si připravíme jednoduchou pleťovou masku. Hrst rosolovky umixujeme do jemna. Hmotu pak smícháme s mletými ovesnými vločkami tak, aby vznikla kaše vhodné konzistence. Naneseme na pleť a necháme 20 minut působit.

Odvar z rosolovky užijeme také v krémech nebo pleťové vodě.

Líbí se vám článek? Nenechte si ujít další novinky z Živoucí zahrady a přihlaste se k odběru emailů.

7 názorů na “ROSOLOVKA MOZKOVITÁ”

  1. Tak u nás (v Jeseníkách) jsem ještě rosolovku nenašla, převažovaly tu smrkové porosty a v bučinách jsem ji neviděla. Teď tu začíná růst daleko víc listnáčů, tak snad někdy budu mít štěstí, je to zajímavá houbička.

    1. Věřím, že se poštěstí! Já na ni chodím do mladého lesíku, opravdu jí stačí tenká suchá větvička … Tak přeji hodně štěstí!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *