PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Latinské slovo Tussilago znamená doslova „zaháněč kašle“ – a ten se může hodit skoro celoročně – tak pojďte zjistit, jestli je podběl lékařský (Tussilago farfara) bylinkou vhodnou právě pro vás …

Květ se objevuje ještě před listem a je jasně žlutý, otevírá se jen na slunci. List je chladný, hutný a zespod chlupatý – chlupy jsou takové lepivé (jako hlen, který pomáhá vypuzovat).

Většina z nás asi chodí sbírat květy podbělu – ale mám super zprávu – stejně účinné jsou i listy!

Podběl obsahuje velké množství slizu, třísloviny, hořký glykosid, alkaloidy, flavonoidy, pryskyřice, saponiny, inulin, některé ovocné kyseliny, minerály včetně křemíku, zinku a sodíku.

Obsahuje také pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou být toxické. Údajně však postrádá nosič, který by tyto alkaloidy dokázal transportovat v těle – neextrahují se ve vodě a tudíž by v čaji neměly zatěžovat játra (protože jsou toxické právě pro játra).

 

Použití podbělu

Podběl lékařský žádáme o pomoc při těžkých, hluboko uložených infekcích dýchacích cest. I těch, které jsou doprovázeny poškozením plic. Takových infekcích, které mohou přerůst v chronické potíže. Také, když je přítomen lepivý, hustý nebo i vyschlý hlen, který se nedá vykašlat. Napomáhá totiž uvolnění průdušinek, čímž usnadňuje pohyb hlenu.

Americký holistický bylinkář Matthew Wood uvádí, že jej používá při infekcích, které jsou zastaralé, nedoléčené. A také infekcích dýchacích cest, při kterých bolí nohy.

Fenomenální britská bylinkářka Julliette de Bairacli Levy píše, že podběl přichází přesně včas pro jarní horečky – a je to úplně přesné!

Používá se:

   • Při migréně, ucpaném nosu, vertigu.

    • V dýchacím systému:
       • k léčbě infekcí po vystavení chladu, větru, vlhkosti,

       • alergie,

       • astma, bronchitida,

       • bolestivý, dráždivý kašel, který nás budí v noci,

       • zánět pohrudnice, zápal plic,

       • hustý, lepivý až suchý hlen,

       • zjizvená tkáň plic.

      • Infekce močového měchýře.

       • Zevně: vředy, mokvající rány, popáleniny.

        • Popel z listů může být použit jako náhražka soli.

        

       Zpracování

       Protože obsažené pyrrolizidinové alkaloidy nejsou rozpustné ve vodě, připravuje se jako nálev.

       Rosemary Gladstar uvádí, že studie, které odhalily alkaloid v podbělu neprokázaly, že právě v podbělu působí toxicky – doporučuje tedy jeho použití i s odkazem na mnohasetleté zkušenosti našich předků.

       Planetární vládkyní podbělu je Venuše, elementem je voda.

        

        

       Energetika

       Bylinka ochlazuje, zvlhčuje i vysušuje (tím, že pomáhá hlen odvést).

       Konstitučně je tedy naprosto ideální pro dóšický  typ Pitta. Kapha a Váta si dají pozor na ochlazující schopnost podbělu a v bylinné směsi si jej doplní bylinkou, která prohřívá.

       Z hlediska tkáňové kondice použijeme podběl při Horkosti/podráždění, Suchosti/atrofii, Proměnlivosti/napětí.

        

       Zajímá vás celostní přístup k bylinkám a chcete jarní bylinky poznávat opravdu do hloubky? Přidejte se do Rozjařeného bylinkaření, nevšedního kurzu, který vás uvede do světa celostní fytoterapie.

        

        

       Pro další inspiraci se přidejte do skupiny Bylinky z Živoucí zahrady nebo si dopřejte hřejivé a inspirativní maily z Živoucí zahrady:

        


       Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „PŘIHLÁŠENÍ K ODBĚRU EMAILŮ“ souhlasíte s našimi zásadami pro nakládání s osobními údaji a s tím, že se vaši adresu zařazujeme do seznamu kontaktů a budeme vám čas od času posílat recepty, tipy a informace o novinkách. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit pomocí odkazu v každém zaslaném mailu.

       1 názor na “PODBĚL LÉKAŘSKÝ”

       Diskuze

       Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *