Listy kostivalu nám nabízejí velice silný lék na hojení ran, menší popáleniny, vymknuté kotníky, výrony a také zlomené kosti. Naučte se z nich připravit rychlý a snadný kostivalový obklad. V tomto článku se dozvíte, proč si jej vlastně vyrobit, co je na něj potřeba a jak na to. Zjistíte, že si obklad můžete i uskladnit a také, že existují další možnosti výroby obkladu.
Obklad z čerstvých listů kostivalu
Kostivalový obklad je tak účinný, že si musíme dávat pozor, abychom jej dali jen na čisté rány, bez znaků infekce nebo znečištění (zčervenání, nateklé, horkost nebo hnis).
A také zpozorníme, pokud se zlomené kosti již napravily, jinak mohou srůst špatně- tedy tak, jak jsou.
Kostival totiž rychle zaceluje rány, podporuje tvorbu nových buněk a může tak zacelit i zhnisanou ránu. Proto je nutné aby byla čistá.
Budeme potřebovat:
- cca 300g čerstvých listů kostivalu i s malými částmi stonků
- 60 ml vody
- prkýnko a nůž
- mixér
- špachtli
- misku
- obkladovou látku nebo obvaz
Postup:
1) Listy kostivalu nakrájíme a dáme do mixéru, přidáme vodu a necháme na nízký výkon chvíli pracovat. Chceme, aby vznikla taková kašička – ne příliš tekutá.
2) Poté vše přendáme do menší misky a nanášíme na potřebné místo. Ovážeme, možná bude potřeba kousek igelitu nebo voskované látky ať nám veškerá “dobrota” z kašičky neuteče.
3) Necháme působit 2-4 hodinky a vyměníme. Toto můžeme opakovat dle potřeby, ale ideálně alespoň 4-7 dní.
Směs skladujeme v lednici.
Pokud víme, že vše nespotřebujeme, můžeme dát zamrazit. Možností je několik, buď ve formičkách na led, které potom předěláme do označeného pytlíku. Nebo také zrovna do pytlíku, který nezapomeneme označit obsahem i datem. Ideální je také z pytlíku odstranit všechen vzduch.
Spotřebujte do 1 roku.
Další možnosti výroby:
Pokud nemáte mixér, můžete samozřejmě použít i ponorný mixér, hmoždíř nebo kostivalový list jemně nasekat nožem a poklepat paličkou na maso (například pod sáčkem). A pokud je nutno, přidat trošku vody – poté přikládat na ránu nebo místo, kde je pomoc potřeba.
Také si můžete předpřipravit malé kousky gázy nebo i větší obklady, rozprostřít na to kašičku z kostivalu a dát zamrazit- po několika hodinách vytáhnout z mrazáku, vložit do uzavíratelného pytlíku, označit a dát zpět. Takto budete mít nachystané pro okamžité použití.
Tipy jak využít kostivalový obklad:
- Někdo používá i na obklad bolavých zad, kolen, namáčí nebo obkládá artritické klouby
- Obklad pomáhá také při namožených svalech
- Je pomocníkem i pro omlazení pokožky
- Ulevuje také od bolesti – nejen kloubů. U kolen je jeho účinnost dokonce vědecky prokázána
- Do koupelí, pokud nejsme fandové obkladů
Kde najdu kostival?
Oli, má rád vlhčí a živná stanoviště. Často se najde u potoků, ale u nás roste kdekoli. V jílu dá víc práce jej vykopat, v záhonku zas není možné se jej zbavit :-)))
nádherný a přínosný článek, děkuju
To jsme moc rády, že se líbí, Leonko!
Dobry den, Ve kterem obdobi je vhodne sbirat listy kostivalu?
Dekuji
Zuzi, pro tyto účely kdykoli – dokud jsou krásné, zelené, svěží. Jakmile začnou hnědnout, už vhodné nejsou. Pak už můžeme užívat síly kořenů 🙂
Super, bolí ma ľavý kĺb, tak to idem vyskúšať. Ďakujem Zuzana
Budeme rády, když dáš vědět, ,jak to dopadlo, Zuzi 🙂 Přejeme, ať pomůže.
To je vynikající rada, určitě vyzkouším. Když jsem si dádala čerstvé listy na kolena, jednak balení bylo náročnější a potom mě listy nepřijemně škrábaly a nevydržela jsem je mít delší dobu na kůži. Tohle bude jistě lepší. Děkuji, Marie
To jsme moc rády, že se tip hodí! Přejeme, ať pomůže.
Prosím není to moc agresivní pokud se to přikládá přímo na kůži? Nespálí to pokožku?
Ne, je to zcela bezpečné a příjemné 🙂 Není se čeho obávat.
Děkuji