My lidé jsme jedinečnámi bytostmi. Máme své specifické konstituce, potřeby, slabiny i silné stránky. Každý jiné!
A úplně stejné je to i s bylinkami. Jistě i každá jednotlivá rostlina je specifická, ale na takové úrovni vnímání přírody je jen málokdo z nás …
Všichni se ale můžeme zaměřit na charakteristiky – konstituci – jednotlivých rostlinných druhů, které užíváme jako bylinky.
JEDINEČNOST ČLOVĚKA
Možná to zní jako klišé, ale je to tak. Každý jsme úžasná, jedinečná bytost, která pro svůj růst, zdraví a štěstí potřebuje něco jiného. Jsme jedineční nejen vzhledem, ale také energií, kondicí, návyky, zkušenostmi a spoustou dalších věcí.
PRASTARÉ SYSTÉMY ROZLIŠOVÁNÍ KONSTITUCÍ
Člověk je geniální ve své schopnosti ulehčovat si život 🙂 A tak již prastaří léčitelé a lékaři vyvinuly různé systémy, které dělí nás lidi dle podobností do skupin. Od pradávna jsou sestaveny různé systémy rozlišení.
Například:
- V Indické Ájurvédě jsou to tzv. dóše: pitta, kapha a váta.
- V čínské medicíně je to systém pěti prvků: voda, oheň, země, dřevo a kov.
- V Evropě (Řecká medicína) jsou známé tyto typy/temperamenty: melancholik, flegmatik, cholerik a sangvinik.
- Astrologické rozdělení: Slunce, Mars, Saturn, Měsíc, Jupiter, Merkur a Venuše
Zmiňujeme jen některé nejznámější… 🙂
Všechny tyto systémy jsou úžasné a fundované, je ovšem potřeba docela velká znalost, než jim plně porozumíme. A co teprve spojení znalosti konstituce člověka s konstitucí bylin!
Je to cesta k poznání hlubšího zdroje či příčiny potíží. Nejde jen o to sledovat a odstraňovat symptomy nemoci!
Není to alopatická cesta, kdy dáváme tuto bylinku na tento symtom.
CESTA MÁ VŽDY ZAČÁTEK
Pokusíme se zde pro začátek ukázat nějakou cestu, jak se orientovat – není přeci třeba obsáhnout rozsáhlé znalosti tradičních lékařských věd (i to je prý poslání na několik životů)!
Pojďme se podívat na jednoduché techniky a mechanismy, jak s konstitucí (nebo také energetikou) začít pracovat…
VNÍMÁM SEBE
Bude potřeba naučit se vnímat sebe, své pocity v těle, abychom rozeznali tzv. bylinkářské energie, kterými jsou HORKO/CHLAD a SUCHO/VLHKO, NAPĚTÍ / UVOLNĚNÍ.
Jde o pocity, které prožíváme například po snězení něčeho pálivého, svíravého nebo hořkého. Také se jedná o zaznamenání stavu naší kůže – je suchá? Také kašel je suchý či vlhký. Jsme zavodnění? Zahlenění? Trpíme záněty?…
Pokud je nám horko, ochladíme se a když máme sucho v krku, pijeme…
Všímáme si také například, že je nám zima a máme tlustý svetr a ponožky, když ostatní chodí v kraťasech 🙂
Jsou to tzv. tělesné stavy, celková konstituce, stavy tkání. Každý máme svůj, a proto také to, co pomůže jinému, nám může přitížit.
Jak víme, každý máme nějakou energii, kterou vyzařujeme. Stejné je to také u zvířat, kamenů, rostlin. U rostlin a našich těl teď zůstaneme.
Každá bylinka má své specifické vlastnosti, které často závisí na prostředí, kde roste. Také jak ji k upravíme pro naše použití.
Klíč, který často chybí v chápání bylinek a bylinkové terapie, je právě absence vidění celku. Je to jakýsi pocit nadřazenosti nebo oddělenost mezi námi a přírodou.
Ale my jsme součástí celého živoucího koloběhu.
Jak více poznáváme jazyk energie, jejích proudů, lépe rozumíme také sami sobě, rostlinné říši a vůbec celému vesmíru jako celku.
Takže jaká je odpověď na otázku „Proč je energie v rostlinách důležitá?“ Proč je dobré znát konstituci rostlin?
Ladí to s vámi? Mrkněte na náš další článek – tam už se více zaměříme právě na bylinky 🙂
V kurzu Rozjařené bylinkaření se energetice bylinky věnujeme poctivě a do hloubky. Účastníci si také v začátku kurzu otestují svou konstituci a lépe se tak zorientují v tom, co je právě pro ně to pravé!
Článek sepsala Věra Jenyšová, bylinkářka, milovnice rostlin a propojení.
ahoj Věrko,
moc hezky napsané, mohu poprosit, zda bys ke článkům mohla přidávat datum, kdy byl připnut na web.
Moc děkuji Leona
Velké souznění 🤗🍀, krásně napsané, děkuji. Magda