JEDINEČNOST BYLIN

Konstituce (nebo také energetika) bylin je jednou z nejdůležitějších informací, které bychom měli o bylince mít, pokud ji chceme užívat celostně.

Je to soubor vlastností rostliny, který vyjadřuje její vitální působení, podstatu bylinky. Jedná se o vlastnosti, které můžeme detekovat svými smysly, nepotřebujeme k jejich rozpoznání biochemickou laboratoř nebo tlusté knihy.

Zkoumáním energetiky se při výběru a poznávání léčivek řídili i naši předkové. Rozpoznání bylinné energetiky vyžaduje přímé setkání s bylinkou, rovnou tělo na tělo.

POJĎME SI TO SETŘÍDIT

Každá bylinka má své specifické vlastnosti, které často závisí na prostředí, kde roste. Také je důležité, jak ji upravíme pro naše použití. Tyto vlastnosti rostliny můžeme dělit nebo pojmenovat různě.

Velmi přehledný je model, který představuje Sajah Popham a Evoluční herbalismus – soubor tří kvalit, v nichž se rostliny různí a z jejichž kombinacemi lze velmi spolehlivě určit vitální působení byliny i například to, zda je bylinka vhodná právě pro naše aktuální potřeby. To neznamená, že není dobré znát i obsahové látky bylin a jejich působení. Ty jsou samozřejmě velmi důležité a dotváří celkový obraz, přinášejí další logické souvislosti a napomáhají ještě lepšímu porozumění bylince a jejímu působení. Stejně tak je třeba jejich znalost velmi vyzdvihnout při úvahách nad kontraindikacemi!

PROČ JE TEDY ZNALOST ENERGETIKY DŮLEŽITÁ?

Energetika vše spojuje do celistvého obrazu. A to je přece skvělé – mít vodítko, které nám pomůže rozpoznat, která z mnoha bylin je ta pravá!

Energetická síla je jako mapa pro hlubší porozumění, jak funguje příroda včetně nás samotných. Když zahrneme tuto sílu a její dorozumívací schopnosti, budeme tak moci uvidět rovnováhu života a také náš úděl na Zemi v roli ochránců a spolutvůrců krásného a zdravím zářícího světa.

ZÁKLADNÍ ENERGETIKA BYLIN

Rozlišujeme pro začátek tři kvality: TONUS, VLHKOST A TEPLOTU. Ve většině případů můžeme rostlinku jen dle chuti zařadit do energetické kategorie.

Tři základní kvality energetiky mají své protikladné hodnoty:

Teplota: zahřívací, ochlazující. Zahřívající byliny zahřívají tkáně, zvyšují oheň v těle, zvyšují pittu. Ochlazující naopak ochlazují, snižují oheň, snižují pittu, zvyšují kaphu a vátu.

Vlhkost: zvlhčující , vysušující. Zvlhčující byliny zvlhčují tkáně, zvyšují pittu (vlhkost a olej), zvyšují kaphu (vlhkost a voda), snižují vátu. Vysušující zase odvádí tekutiny z tkání a celého těla, zvyšují vátu, snižují kaphu a pittu.

Tonus: uvolňující, tonizující. Tonika zvyšují napětí, stahují, zvyšují vátu, snižují kaphu. Relaxanty uvolňují, snižují vátu, zvyšují kaphu.

JAK TO LADÍ S ČLOVĚKEM?

Pojmenování „energetika bylin“ si vymyslel člověk … a právě tak, aby jednoduše odpovídala energetice lidí, našich těl, orgánů, tkání, naší konstituci. Díky znalosti vlastní konstituce a energeticky potíží pak můžeme přirozeně volit byliny, které jim odpovídají!

A ze stejného úhlu pak nahlížíme i na energii člověka, energii jeho orgánů a tkání. Je možné ji klasifikovat dle čínské medicíny, ayurvédy nebo západního celostního pojetí 6 tkáňových stavů (definována v roce 1900).

Dalším pomocníkem, který zásadně pomůže určit bylinku, která vystihuje člověka (a jeho potíže), je znalost PŮSOBENÍ BYLIN. Jakým způsobem, mechanismem, funguje bylinka v našem těle.

PÁR PŘÍKLADŮ PRO NÁZORNOST – energetika běžných bylin

Kořen pampelišky má hořkou chuť, funguje tedy spíše pro vysoušení, ochlazuje a povzbuzuje činnost. Působí v játrech, žlučníku, zažívacím traktu a ledvinách. Kořen pampelišky je vhodný pro Kapha typ, kdy je v těle velká vlhkost, zánětlivost. A také pro Pitta typ, který charakterizuje nadmíra ohně.

Není vhodný pro studené, vysušené Vata typy konstituce se zažívacími potížemi. Je více vhodný pro osoby s nedostatečným trávením tuků, pomalými játry, kdy dominuje vlhko a horko v těle.

Kořen proskurníku má sladkou chuť, funguje v těle tedy pro ochlazení, zvlhčení a má uvolňující aspekt. Působí na sliznice, močových cestách, plicích na kůži. Pomůže Vata typu, který potřebuje doplnit vlhkost.

Nepoužíváme pro vlhký kapha typ v plicích a zažívacím ústrojí. Je opravdu obzvláště vhodný pro sucho. Může přispět k nadbytku vlhkosti a zvýraznění kaphy.

Hložinka má kyselou chuť, funguje jako ochlazující a posilující tonus. Působí na zažívací a kardiovaskulární systém. Je vhodná pro Pitta a Kapha typy.

Hložinka je velice jemná a posilující, čímž je vhodná skoro pro každou tělesnou konstituci, ovšem váta si dá pozor, protože hložinka je ochlazující a také mírně posliující/stahující i močopudná.

Kopřiva list má slanou chuť, je povzbuzující a posilující, ochlazující a také vysušuje. Působí na krev a krevní oběh, játra, svaly a kosti, ledviny, močové cesty a na kůži.

Kopřiva je vhodná pro prakticky všechny konstituce, jen si dejte pozor na její vlastnosti – pro její močopudné a stahující vlastnosti, které tělo vysušují. Proto je méně vhodná pro vata typ. Pro její bohaté minerální obohacení je to na posouzení.

KAM JSME TO „DOTÁHLI“ ANEB NÁVRAT KE KOŘENŮM

Absence takového pradávného základu chápání bylin je výsledkem oddělenosti nás lidí od přírody, jaksi se často vidíme tak nějak mimo. Jsme však součástí celého životního cyklu. Jak více poznáváme jazyk energie, jejích proudů, jejímu rytmu a také jak komunikuje, lépe rozumíme také sami sobě, rostlinné říši a vůbec celému vesmíru jako celku.

4 názory na “JEDINEČNOST BYLIN”

  1. Moc krásně napsaný článek. Hlavně se závěrem momentálně souzním ze všeho nejvíce 🙂 Čím více chodím do lesa, tím více začíná vše zapadat do sebe.

Diskuse uzavřena.