Jarní rovnodennost 20 – 21. března

březen 2023, autor: Věrka Jenyšová

Den a noc jsou stejně dlouhé. Dny jsou teplejší a vše má tendenci se harmonizovat. V čase rovnodennosti je dobré se zaměřit na vnitřní vyrovnanost.

Můžeme se nechat inspirovat moudrostí našich předků nebo pobytem v přírodě a dopřát sobě a svému tělu i duši jarní energii.

Tradice

Název tohoto svátku je odvozen od slova Eostre, což bylo/je jméno bohyně jara (Ostara). V tento den se slaví jarní rovnodennost. Během jarní rovnodennosti je bohyní mladá dívka, co nese košík vajíček nebo zajíčka. Vajíčka vyjadřují vesmírnou rovnováhu, znovuzrození, obojí – muže i ženu, světlo i tmu, stahování i expanzi.

Typickým představitelem jara je také zajíc či králík. Tato zvířátka byla posvátná pro bohyni Ostaru, která v některých starých příbězích měla schopnost proměnit se v noci právě do jejich podoby. Zajíc a měsíc byly již ve staré Číně spojováni. Věřilo se, že skvrna na měsíci je bílý zajíc, kterého tam dala bohyně měsíce.

Jiné tradice říkají, že jak měsíc, tak zajíc každé ráno umírají (mizí z dohledu do nory) a každý večer znovu ožijí. Proto je také odjakživa jaro symbolem znovuzrození a nesmrtelnosti. Ale má to spoustu důvodů. Na jaře vidíme, jak po zimě, kdy je vše spící/mrtvé, se energie života probouzí a znovu se rodí a koloběh pokračuje.

Zajíc také představuje jarní plodnost.

Je to také čas, kdy se začínají námluvy mezi bohy, pojídají se malé mazanečky s křížkem, který značí symbolicky čtyři fáze lunárního cyklu, kolo roku. Sbírají se a zdobí vajíčka, převážně červenou barvou krve, tedy barvou plodnosti. Dalšími symboly jsou zajíčci, kuřátka a také vajíčka.

Ženy v tuto dobu zasévaly první semena pro zajištění plodnosti po celý nadcházející rok. I u nás jde o svátky oslavující plodnost.

Tuto plodnost, muži či chlapci zajišťují takzvaným šmigrustem. Tímto tradičním „mrskáním“, spolu se zaklínadly se předává obrovská plodná síla vrby, ze které jsou tatary/karabáče spletené (tím se síla násobí a utužuje). Mrskáním ženy těmito vrbovými proutky se do jejich těl, tato síla předává, a protože ženy jsou úzce spojené s naší matičkou Zemí, tak také do ní, a plodnost s hojností je zajištěna.

Dříve se také k oslavě Ostary zapalovaly ohně a tančilo se v kruhu. Byl to čas na bujaré oslavy v kruhu přátel a blízkých, také se popíjelo červené víno. Bylo by moc fajn také toto obnovit😊

Příležitost

Oslavy jarní rovnodennosti také značí astrologický nový rok, kdy se opravdu daří začínat nové projekty, nové známosti a nová předsevzetí či začít materializovat své sny.

Je to také ideální období pro očistu našich těl, kdy je dobré propustit staré energie a pročistit se nejen na fyzické úrovni, ale také mentální a emocionální. Začneme zdravým stravovacím návykem, fyzickou aktivitou, masážemi a také si do životů zařadíme pravidelný klidový režim s meditací nebo poslechem příjemné hudby.

Vstupujeme do znamení Berana, který má oproti Rybám naprosto jinou energii. Beran je odvážný, nebojácný, impulzivní a také plný nadšení do nového. Také ale představuje dětskou naivitu a přijímání všeho, co život přinese bez velkého rozmyslu. V astrologii tento čas prý označuje sňatek mezi planetou Marsem a elementem ohně.

Energie Ostary/Jarní rovnodennosti je energií Beranovou. Proto také při rituálech/oslavách nebo nějaké práci s ohněm si můžeme vědomě pozvat tuto energii akce, vášně, chutě do nového a silné motivace, do našeho života.

Bylinky

Rostliny v jarních rituálech nám také pomohou s energií jara – například kopřiva, měsíček, tulipán, fialka, vrba, narcis…

Stromy jara: Olše, Bříza, Vrba, Jasan

Abychom na jaře pomohli našemu zažívání a také játrům, doporučuje se pojídat hořké či zelené bylinky, které nás pročistí.

Klasické bylinky jsou tyto:

   1. Kopřiva: tradičně se v magii používala pro ochranu, očistu od negativních vlivů a také se v ní koupali, aby veškeré nízké vibrace, co nám škodí odešly spolu s vodou pryč.  Zapálí v nás oheň, ale buňky ochladí.

    • Ptačinec: tato velice chutný „plevel“ se dříve doporučovalo nosit u sebe, protože zvyšoval šanci potkat milence a zajistit také jeho věrnost. Ptačinec je plný živin, proto je pro jarní kůru jako stvořen😊Zdravotně nás vyživí, pročistí lymfu, ochladí a pomůže s vykašláváním.

     • Fialka: fialky jsou důležité při milostném kouzlení a pomáhají také s inspirací, vhledy a ženskou energií. Zdravotně podporují naši imunitu a rozproudí naši lymfu. Ochladí a provlhčí naše buňky.

      • Svízel: pomáhá odstraňovat z naší cesty překážky, přidává se do rituálů pro posílení spojení a také závazku. Zdravotně je toto bylinka pro náš lymfatický systém, detoxikuje a ochlazuje naše buňky.

       • Měsíček: je bylinka plná života a optimismu. Přitahuje k nám úspěch, světlo a také tiší bolest, když nás někdo opustí. Zdravotně nám pomáhá vyživit naši kůži, má zahřívací kvalitu pro náš solar a pomáhá se zažíváním.

        

        • Pampeliška: plná výživy, plní přání a může k nám přitáhnout hojnost a ponaučení ve snech. Zdravotně prospívá játrům, ledvinám a srdíčku. Ochlazuje naše buňky a pomáhá s očistou nejen naší pleti.

         

         • Zimolez: tato rostlinka má sladké a příjemné aroma, které přitahuje lásku a dodává životní sílu a odhání negativitu. Zdravotně očištuje tělo, pomáhá odehnat záněty a pomáhá naší imunitě.

        Abychom všechny ty očistné procesy opravdu uvedli do činnosti, je potřeba se hýbat. Procházky, cvičení, pohyb či masáž, která nám lymfu rozproudí.

        Pozvěme moudrost věků do této energie jarní rovnodennosti a nechme ji proudit skrze nás. Je to energie, kdy začínají kvést stromy, rostliny, vše se začíná zelenat a ptáčci zpívají, voda kolem teče. Pokud přijde nějaká myšlenka, co vás chce odvést od záměru, můžete ji po vodě poslat pryč, nebo ji pustit po větru.

        Vědomě lze uvolnit a také propustit negativitu ze života, strachy a pochybnosti. Pokuste se zaposlouchat se do moudrosti vašeho Ducha. Představte si Váš život plný lehkosti.

        Pokud si pod polštář dáme listy olše, ukáže nám ve snech, kdy je nejlepší doba posunout se na své cestě životem.

        Krásné svátky Jarní rovnodennosti přejeme😊

        Věrka

        Pro další inspiraci se přidejte do skupiny Bylinky z Živoucí zahrady nebo si dopřejte hřejivé a inspirativní maily z Živoucí zahrady:


        1 názor na “Jarní rovnodennost 20 – 21. března”

        Diskuze

        Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *