Asi už jste o něm slyšeli. A nejspíš samou chválu. Právem! Jablečný ocet je totiž opravdovým pokladem, který podpoří naše těla v mnoha oblastech. Navíc (a to je pro mně velmi důležité) si ho snadno vyrobíme sami doma, jako další krok k soběstačnosti.
Pojďme se ponořit do kyselého, ale fascinujícího světa jablečného octa a pochopit, proč z něj udělat nedílnou součást našich domovů.
Výroba jablečného octa
Jablečný ocet není žádnou novinkou. Jeho výroba má kořeny v dávných civilizacích a tradiční medicíně. Vzniká jako produkt fermentace, během níž se jablečné šťávy přeměňují na alkohol a následně na ocet. Výsledkem je tekutina s charakteristickou kyselou chutí a specifickým aroma.
Co umí jablečný ocet
Uvádím zde stručný výčet úžasných schopností jablečného octa, je toho ale mnohem více! Někteří lidé například tvrdí, že jim pomohl s hubnutím (což je mimochodem jeden z jeho nejčastěji uváděných benefitů) a také snižuje chuť k jídlu (spíše tím, že nám pomůže včas rozpoznat, že už máme dost).
- Podpora trávení: pomáhá regulovat kyselost žaludečních šťáv a posilovat trávení. Můžeme jej zařadit před každým jídlem nebo si jej dopřejeme ráno na lačno.
- Stabilizace hladiny krevního cukru: pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Dále také snižuje krevní tlak i hladinu LDL cholesterolu.
- Podpora zdraví buněk: Obsahuje antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály.
- Prevence infekce: Působí antimikrobiálně a antimykoticky.
- Detoxikace: Podporuje cirkulaci lymfy – ředí hlen a čistí lymfatické uzliny.
Tradiční medicína považuje jablečný ocet za zahřívající lék, který zvyšuje cirkulaci a pomáhá při nadbytku chladu nebo stagnujících tekutinách.
Kyselé wellness
Jablečný ocet je také účinným nástrojem v péči o pleť a vlasy. Zředěný jablečný ocet pomáhá vyrovnat pH kůže, což zase snižuje riziko akné. Navíc jej můžeme použít jako přírodní kondicionér pro vlasy, který dodává lesk a zvyšuje objem.
Kromě svých zdravotních a kosmetických výhod je jablečný ocet oblíbeným kuchyňským pomocníkem. Použijeme jej do salátových zálivek a dressingů, marinád na maso nebo pro přípravu domácích probiotických nápojů.
Než se začneme nakládat do octa
Při konzumaci jablečného octa je třeba dodržovat několik zásad. Nikdy jej nepijte čistý, vždy ho zřeďte vodou nebo jiným nápojem. Koncentrovaný jablečný ocet může poškodit zuby nebo sliznici jícnu.
Doporučuji jej užívat alespoň 10 minut před jídlem, prostě udělat pauzu mezi užitím jablečného octa a používáním chrupu.
Médium pro extrakci účinných látek z bylin
Kromě toho všeho je jablečný ocet také vynikajícím médiem, které účinně extrahuje léčivé látky a minerály z bylin. Plnohodnotně jím nahradíme alkoholové tinktury!
Navíc dovede zpřístupňovat některé látky, které alkoholu zůstávají odepřeny a je špičkou ve schopnosti extrahovat minerály.
Výrobu léčivých octů tzv. acet, miluji. Je jednoduchá a tak soběstačná! Nasbírané byliny maceruji v domácím jablečném octu. Nemusím do obchodu pro drahý alkohol, nemusím přemýšlet nad tím, zda jej můžou děti. Navíc – účinné látky z bylin kombinuje s úžasnými vlastnostmi samotného jablečného octa. No není to dokonalé?
V kurzu Domácí léčivý ocet vás naučím krok za krokem výrobu octových elixírů v teorii i praxi. Přidejte se tudy.