Podle lidových tradic se pod hlohy setkávají víly. Když budete trpěliví a donesete hlohu nějaký polodrahokam nebo jiný dáreček, můžete je pod ním vidět tancovat. 🙂 Hložinky, plody hlohu, jsou nadupaná jablíčka skřítků, plné antioxidantů a dalších, pro naše tělo prospěšných látek. Působí proti zánětům v těle a naše srdíčka je milují. Mají také úžasný vliv na naši pleť a zažívání. Pojďme spolu poodkrýt kouzla hložinek. Začtěte se, zasněte se a užijte si dary podzimu.
Sběr hlohu
Z hlohu používáme listy, květy i bobule. Nejčastěji se sbírají květy. Ty nacházíme na jaře, kdy spolu s Trnkou tvoří magický pár, ale o tom třeba jindy.
V receptech se hložinky často používají společně s květy, protože se jejich kouzlo mnohokrát násobí. Není to ovšem nutné, plody samy o sobě jsou báječný dáreček pro naše těla. Je dobré, si nějaké hložinky nasušit, pro další použití.
Hloh je keř, který je propojen se světem víl a skřítků a také elementem Vzduchu i Země. Věří se, že pomáhá probudit naši intuici, schopnost věšteckou, a jasnost mysli. Proto. se často používá pro meditace nebo propojení s dalšími světy. Také nás vyživí a posílí.
Hloh – výživa pro srdce
Hloh naše srdíčko posiluje na mnoha úrovních a otevírá jej, aby mohlo lépe přijímat lásku.
Spousta bylinářů hloh doporučuje pro jeho účinky přímo na naše emocionální a duchovní srdce. Podobně také posiluje a vyživuje naše fyzická srdce. Zároveň podporuje naši schopnost cítit srdcem a být méně v hlavě. Tedy posouvá naši pozornost z mysli do srdce. Věří se, že právě v srdci najdeme našeho ducha.
Hložinky jsou krásná forma potravy pro naši duši. Hluboce vyživující a posilující pro naše srdíčka, která dokáže naplnit láskou všechna posvátná místa v něm. Duch hlohu nám do života i do našich srdcí přináší rovnováhu a tedy nám také čistí srdeční čakru. Hloh a naše srdíčka jsou úžasně propojené. Nejen, že hojí naše emoce, probouzí soucit a dokonce NEPODMÍNĚNOU LÁSKU.
Často jsme plní traumat a ran z minulosti, které nám brání se vyjádřit v naší opravdovosti a čistotě. Brání nám, otevřít svá srdce dokořán a mít skutečně plné a autentické vztahy.
Hloh se nejlépe hodí pro jedince, kteří se cítí “slabí na srdci”. Nejsou si jistí svým směřováním, sami sebou, nemají jistotu v tom, co chtějí. Hloh umí, alespoň podle nás, učinit slabé srdce silným, zmatené pocity a nejisté úmysly jasné a čisté a také nenaplněné srdíčko plné lásky a zářící.
Myslím si, že není osoba, pro kterou by byl hloh nevhodný. Ovšem pokud berete nějaké léky, je třeba užívání hlohu konzultovat.
Věděli jste, že šťukání má spojitost s neharmonickým dýcháním a srdečním tepem? Proto nám i se škytavkou může hloh pomoci.
Největším darem hlohu je jeho schopnost uzdravit naše srdce.
Hložinky a zažívání
Rozhýbává stagnující zažívání, zvyšuje a povzbuzuje činnost jater a tedy i lepší vstřebávání výživy skrze střeva. Činí tělo dynamičtějším a odstraňuje z něj různé bloky a překážky.
Nervový systém
Hloh uklidňuje a uvolňuje náš nervový systém. Lze jej používat kdykoli během dne a nebudeme po něm ani ospalí, oblblí ani unavení. Je výjimečným lékem pro ty, jimž dělá potíže vyjádřit své pocity a nepotlačovat je.
Chuť a energetika hložinek
Chuť bylin nám mnohé prozradí o jejich účincích. dokonce aniž bychom se dívali do knih nebo četli blog 🙂 Umění ochutnávat bylinky a rozpoznávat podle chuti jejich použití je jen otázkou cviku. A správných informací. Proto jsme vytvořily V živoucí náruči bylin, školu celostní fytoterapie, kde se o chuti bylin dozvíte vše potřebné. Hložinky jsou chuťově mírně sladké a kyselé. Jako většina kysele chutnajících medicín, jsou hložinky ochlazující a nesou antioxidační kvality, které uklidňují nadměrnou horkost tkání. Sladká chuť zase vyživuje a posiluje. Hloh je rostlina proti chorobám stáří a prodlužuje věk.
Listy jsou mnohem více kyselé a květy sladké.
Energeticky naše buňky mírně ochlazuje, jinak je neutrální.
Nedoporučuje se užívat velké množství listů nebo květů-může se dostavit bolest břicha!
Planety a elementy
Planetární příslušnost Hlohu je Mars, poznáme to podle přítomnosti trnů a červených bobulí, jako element je uváděn Oheň, ovšem sladkou chutí se zase veden k Zemi.
Například Culpepper viděl Hloh jako bylinku pod planetárním vlivem Marsu, Sajah Popham se přiklání spíše ke Slunci. Je to pro tak silný vztah Hlohu k srdci, jakožto středobodu naší bytosti a Slunce je takový středobod pro naši planetární soustavu.
Jako hlavní element pro Hloh vidí Sajah Zemi. Pro jeho hluboce vyživující kvality hložinek a pro jejich schopnost posílit a zpevnit oslabení skrz kardiovaskulární systém.
Pročpak se u bylin zajímat o planety a elementy? Možná to zní jako přitažené za vlasy, ale možná jste o tom už někdy slyšeli. Naši předkové byli s přírodou spojení mnohem více než my. Z jejího pozorování vytvořili dokonalý systém, díky kterému můžeme na základě příslušnosti rostlin k planetám a elementům usuzovat na jejich účinky a použití.
Tato hluboká alchymie a propojení celého vesmíru a rostlin, které jsou v neustálém napojení je nedílnou součástí našich kurzů. Nejvíce se o ní dozvíte ve škole celostní fytoterapie V živoucí náruči bylin.
Hložinky v tradicích a magii
Hloh bývá často označován jako Trnité jablko. Tento název dostal podle jeho častého výskytu u starých jabloní. Pro jeho ochranné vlastnosti se má dávat nad nebo na dveře nebo okna aby náš domov ochránil před zlem i v jeho jemnohmotné podobě.
Vysazení hlohu kolem našich stromů je má ochránit před úderem blesku.
No a pokud si z hlohu uděláme živý plot kolem našich domovů, tak se věří, že dokáže udržet zlé síly pryč. Pokud si tvoříte nějaké ochranné amulety, tak přidáním kousku hlohu mu také přidá sílu ochrany i před jinými kouzly, co nám mají uškodit.
Květy velice působí na mužskou erotiku.
Pokácet hloh se považovalo za zlé znamení. Věřilo se, že tento keř je domovem lesních bytostí a ty jej stráží, proto potrestají poškození. Pokud ovšem přijdete s láskou v srdci a posbíráte plody pro své užití, budou velice šťastné.
Podle tradic také chránil prameny, studny a studánky. Byl symbolem vztahů a lásky. Hloh se často pěstoval u studánek nebo zřídel a upozorňoval tak na svoje spojení s moudrostí předků, ke které hloubka tekoucí vody vždy nabízela přístup.
Používal se pro léčbu „zlomeného srdce“ deprese, úzkosti.
Vzkaz Hlohu pro nás: Následuj přání svého srdce.
Co si například můžeme vyrobit?
Tinkturu, kterou poté v chladné zimě můžete používat a zahřát si srdíčko
Víno, ideálně kvalitní červené, které, když budeme popíjet po doušcích
Kečup– také plný prospěšných látek z hložinek
Ocet – z hložinek se do octu dostane spousta minerálů a vitamínů
Povidla s jablky
Esence, která nám pomůže vyléčit i láskou zlomené srdce.
Hložinkové recepty
Jablkovo – hložinková povidla/přesnídávka
Milujete jablíčkové přesnídávky, ale chcete je vylepšit? Dát jím nový, zdravější twist? Proč neskusit třeba právě hložinky. Jsou nabušené dobrotami jak pro naše tělo, tak pro naši duši. No a dětem se tyto skřítkovské jablíčka budou moc líbit 🙂
Potřebujeme:
500g jablíček
100g hložinek
75ml vody
Jablka omyjeme a nakrájíme na kousky.
Jablka a hložinky vložíme do hrnce, podlijeme 75 ml vody a vaříme za průběžného míchání cca 30 minut – vznikne hustá kaše
Propasírujeme přes cedník. Znovu zahřejeme, krátce povaříme a plníme do sklenic.
Uvedená dávka vyjde asi na 200 ml povidel.
Dobrou chuť 🙂 Mňam – tato várka sa u nás snědla hned 🙂 Pro zavaření je potřeba víc 🙂
Hložinky do prášku
Co si také můžeme udělat, je prášek z hložinek. Kdy je řádně usušíme, nameleme a můžeme také smíchat s medem, udělat tinkturu nebo si třeba dát do kapslí a užívat. Doporučuje se kolem 250 mg až 1g denně.
S hložinkami si můžete hrát mnohem více. zkuste je přidat do různých receptů, prášek do buchet, plody do čajíku. Nechte svou fantazii pracovat. Nebo se přihlaste do některého z našich kurzů – tam se vám dostane inspirace na roky dopředu!
Vyzkoušíte hložinkové radosti? Napište nám, co vás v článku zaujalo. A pokud nechcete, aby vám něco z Živoucí zahrady uniklo, rády vám budeme posílat maily 🙂
Moc se mi libí jablickova presnidavka a hložinky, urcite vyzkousim😍
Mam nasuseny kvet hlohu na caj, zatim jsem nezkousela, tak to budu muset napravit😉
Hložinky v letošním roce zpracovávám poprvé. Překvapením pro mne bylo, že téměř všechny byly červavé. Do tinktury mě to nevadí, ale zpracovat je na marmeládu si ani představit nedovedu.
Děkuji za reakci
Vlasta
Vlasti, tady Krista, tohle je pro mně novinka, nikdy jsem nad červíky v hložinkách nepřemýšlela. Dnes ale na procházce jsem důkladně kontrolovala a nic, žádný červík …
Ahoj, nádherný článek, moc děkuji. Letos jsem nesbírala jinak než do pusy.
Píšeš, že je fajn do octa, což mě přivádí k tomu, že od Tebe mám kurz na výrobu léčivých octů, kde měly přibývat další recepty, ale asi před 14 dny jsem po roce kontrolovala a nic nového bohužel nevidím, což mi je líto. Budeš doplňovat?
Leonko, díky za zprávu, recepty přibyly – mrkni, určitě najdeš. A kdyby ne, napiš, navedu Tě :-)! ideálně do emailu, ať zprávu nepřehlídnu, prosím.