Z toho, jak bylinka chutná, dokáže zkušený bylinkář rozpoznat její základní vlastnosti, povahu (energetiku) i mechanismy jejího působení v těle. Chuť byliny je tedy jedna z prvních informací, které o bylině můžeme získat a které by nás měly zajímat. Pojďme se nyní podívat, jaké chutě v bylinkách rozlišujeme a co vše z nich lze vyčíst.
Rozpoznávání chutí je mistrovství, které nám pomáhá rozumět bylince celostně a také zvolit tu správnou bylinku pro člověka. Ochutnávání chce trénink, není to něco co bychom mohli vyčíst z knih. Chce to jít do praxe a fyzicky se s bylinami seznamovat. Už to je základní předpoklad pro jejich efektivní používání.
Bylinky je nejlepší ochutnávat čerstvé nebo v čaji. Tinktura není optimální, protože chuť alkoholu působí rušivě. Ideální je svůj trénink začít na bylinkách, u nichž dominuje jedna chuť. U většiny bylin je totiž chuť komplexní, směs více chutí.
V okamžiku kdy bylinu poprve vložíme do úst dochází k první výměně informací, životní síly se proplétají a ovlivňují. Chuť naznačuje, jaká je esence byliny, její podstata. Pokud v poznávání rostliny přeskočíme podstatu, co potom známe? Můžeme tento krok v poznávání bylin něčím nahradit? Odpovězme si každý sám.
A jaké chutě tedy v bylině rozpoznáváme?
Sladká chuť byliny
Sladké bylinky někdy nechutnají jako cukr, ale někdy nám mohou připadat velmi sladké. Sladká chuť bývá doprovázena přítomností cukrů, škrobů a slizovitých látek. Rozpoznání sladké chuti hodně závisí na tom, kolik cukrů jsme zvyklí běžně přijímat v naší stravě. Kdo se vyhýbá rafinovaným cukrům, bude pravděpodobně snáze rozpoznávat jemnější sladké tóny v bylinkách.
Mezi sladké byliny patří například lékořice (jinak také zvaná sladký kořen) nebo květ jetele. Sladké bylinky pomáhají s výživou, zvlhčují, dodávají sílu. Jsou skvělé tam, kde je přebytek sucha nebo horka. Sladká chuť je totiž považována za ochlazující.
Hořká
Co všechno se začne v našem těle dít, když se do úst dostane hořká chuť. Náš zažívací systém reaguje okamžitě, startuje a připravuje se k akci. Kolik bychom si ušetřili trávících potíží, kdybychom více zařazovali hořké bylinky do našich jídelníčků.
Hořká stimuluje sekreci trávících šťáv, podporuje játra a žlučník. Hořká chuť souvisí s ochlazujícími a vysušujícími kvalitami. Příkladem může být pampeliška nebo třeba zeměžluč.
Kyselá
Představme si třeba šípek jako zástupce kyselé chuti. Kyselá pomáhá se záněty, ukazuje na obsah antioxidantů. Kyselé chuti se obvykle připisují ochlazující vlastnosti, ale není to tak jednoznačné.
Kyselé bylinky podporují kardiovaskulární systém, tonizují.
Štíplavá
Výrazné, aromatické byliny jsou považovány za štiplavé. Někdy jsou také označovány za pálivé. Vyznačují se vysokým obsahem éterických olejů, schopností dávat do pohybu, prohřívat, zrychlovat. Také často působí antisepticky.
Štiplavými bylinkami jsou například tymián, fenykl nebo kájenský pepř (chilli). Snadno dojdeme k tomu že pálivá chuť ukazuje na schopnost bylin prohřívat. Pálivé bylinky tak mají své místo tam, kde něco stagnuje, neproudí, hromadí se, tam, kde je přebytek vlhkosti.
Slaná
Ochutnali jste už někdy slanou bylinku? Troufám si hádat, že ano. Slaná chuť totiž u bylin nemá nic společného se solí, jako spíše s obsahem minerálů. Předdstavte si řapíkatý celer, z divokých bylin pak typicky kopřivu či přesličku.
Slaná chuť zahřívá, vyživuje a tonizuje.
Svíravá
Svíravost je spíše pocit v ústech, ani ne tak chuť tak, jak ji obvykle chápeme. Ale rozhodně je to informace, kterou naše ústa velmi rychle vyhodnotí.
Představme si nezralý banán, příliš dlouho louhovaný čaj, nepřemrzlý plod trnky nebo kůru z dubu. Svíravost, adstringentnost, stažení. Vysušení.
Třísloviny v bylinkách působí silně na sliznice, využívají se tam, kde je třeba něco spojit – při hojení ran, posílení pojivových tkání nebo žil.
6 chutí se můžeme poměrně snadno naučit rozeznávat. Pojďme trénovat svou citlivost, navazovat na moudrost našich předků, kteří nepotřebovali laboratoře ani testy na zvířatech, aby poznali, jak bude bylinka v lidském těle působit.
V kurzu V živoucí náruči bylin se budeme chutím bylin věnovat opravdu poctivě. Je to totiž ta podstata, bez které se nelze obejít, pokud chceme bylinky opravdu poznat.
Dobrý den, Kristýno.
Dovoluji si Vás upozornit na dvě gramatické chybičky v prvním a druhém odstavci pojednání o chutích bylin (1 – chuť byliny je tedy JEDENA z prvních informací, 2 – rozpoznávání CHUTNÍ). Jinak před Vámi smekám – bylinkaření se věnuji díky mojí babičce téměř 40 let, ale jenom v rámci rodiny a důvěrných známých, jít s tím na veřejnost nemám odvahu.
S úctou Marcela Valentová
Dobrý den, Marcelko, ajaj, děkuji za upozornění – hned překlepy opravuji. 40 let bylinkaření, to jste jistě studnice moudrosti, popřemýšlejte, jestli není škoda shovávat si ji na doma 🙂 Já si užívám 40. rok na tomto světě, v doprovodu bylin, ale 40 let vědomého bylinářství to není :-). Nicméně jsem si jistá, že získávání zkušeností a otevírání obzorů nikdy nekončí. Kdo jsme, abychom si někdy mohli myslet, že víme vše. MArcelko, přeji krásné zážitky s bylinkami, přesně tam, kde chcete a potřebujete.
Dobrý den, Kristýno.
Naprosto s Vámi souhlasím, člověk se ohledně soužití s přírodou učí celý život. Konkrétně teď jsou od Vás pro mě novinkou jehnědy z lísky. Doposud jsem sbírala list a kůru proti průjmu, když se to povedlo, tak pupeny na tinkturu na játra, plíce a cévy. Jenom škoda, že na Vaše online kurzy nemám zrovna příznivé podmínky – když kurz běží, tak mám zpravidla babičkovské povinnosti.
Hezký den.
Marcelko, děkujeme za krásnou zprávu a těší nás i kontakt přes blog a emaily. Věřím že si svou inspiraci najdeš i zde. A třeba se potkáme i někdy v kurzu 🙂 Krista
Ahoj Kristýnko,
krásný článek. Přesně pro tohle miluji vaše úchvatné kurzy a už jsem se přihlásila do vašeho nového kurzu „V živoucí náruči bylin“, který jsi teď v poslední době tvořila, mazlila a vypiplala (zřejmě společně s Věrkou) a na který se neskutečně těším. A na jaře s vámi pokračuji v „Jarním rozjaření“. Být ve vašich kurzech je povznášející, mají neuvěřitelný přesah všeho, co jsem do teď o bylinkách a přírodě znala. Nejsou to holá fakta, ale porozumění přírodě a bylinkám jako živým bytostem, které k nám mnoha způsoby promlouvají a já díky vám poznávám jejich řeč a rozumím bylinkové řeči víc a víc. A také netuším, jak vy dvě kouzelné bylinkové víly to děláte, ale s vámi jdu opravdu do praxe a tvořím, s vámi je to jednoduché, názorné, jasné, přímočaré… a vždy nám nevyhýbavě odpovíte na všechny otázky. V některých jiných kurzech si nechávají odpovědi na potom, aby jsme si koupili další kurz. Také jsou ostatní kurzy většinou přístupné jen jeden rok a pak konec, šmitec, spadla klec. Takže místo, aby se člověk mohl soustředit na nové informace a vyzkoušel si věci v praxi, tak se soustředí na stažení materiálů do počítače nebo jejich vytisknutí. Pouští si dokola videa a vypisuje si poznámky, vypisuje si informace z komentářů a od samotného obsahu kurzu je tak vlastně odpojen. A už tedy nekupuji jejich kurzy, ale vaše. Tak věřím, že se vám váš přístup vyplatí a budete mít nesčetné množství spokojených bylinkářek a bylinkářů, kteří si vaše kurzy rádi kupují. Vaše poslání je nepřehlédnutelné a pro lidstvo nesmírně významné, důležité pro přežití lidského druhu, pro cestu k soběstačnosti… vše co děláte má neuvěřitelný přesah. Například vaše práce s dětmi – další pokračující generace, která se napojí na přírodu a bude pokračovatelem našeho bytí. Za to vše vám moc děkuji. Díky, díky, díky. S úctou vaše obdivovatelka Magda.
Magdi, děkuji moc! Jsme fakt rády, že se Ti naše kurzy líbí, je báječné mít Tě v nich! Těšíme se na Tebe i V živoucí náruči bylin!