Venku je stále krásně voňavo, posečené louky znovu obrůstají, některé bylinky se dostávají do sběrové kondice, jiné zažívají druhý vzestup. Tady najdeš stručné shrnutí mých srpnových oblíbenkyň.
Sbírat bylinky v srpnu?
Jednoznačně ano! Čerstvá má vždy lepší účinek než sušená. A i v srpnu najdeme spoustu bylin, které zahajují svou sozónu. Není pozdě!
Bez černý
Plody černého bezu výrazně podporují naši obranyschopnost, jsou účinným analgetikem a snižují krevní tlak. Můžeš si je nasbírat a nasušit. Sbíráme pouze plodenství s černými vyzrálými plody, které pak snadno vidličkou sundáme ze zelených šťopek. Z plodů je také možné lisovat šťávu – jde to snadno i pasírováním přes síto. Tuto šťávu pak přímo zavaříme nebo si konzervaci ještě pojistíme přidáním 150 ml alkoholu (40%) na 850 ml šťávy a špetkou kyseliny citronové.
Řebříček obecný
Sbíráme celou kvetoucí nať – ne jen květy. Listy totiž obsahují více hořčin a tříslovin, které jsou u řebříčku důležitými účinnými látkami. Dobře usušenou bylinku sdrhneme a uskladníme. Řebříček je bylinkou, která působí v krevním oběhu a skrze něj pozitivně ovlivňuje celé tělo! Pokud se o něm chceš dozvědět vše, co se dá, srdečně zveme do kurzu ZDARMA Řebříček – nedoceněný superhrdina. Kromě vyčerpávajících informací se můžeš těšit i na tvoření pro zdraví, krásu i kuchyni!
Divizna velkokvětá
Sbíráme čerstvě otevřené oschlé květy a sušíme rychle na slunci. Okamžitě po uschnutí uskladníme v dobře uzavřené nádobě. Má totiž tendenci plesnivět. Divizna je skvělá pomocnice při suchém kašli nebo zánětech středouší. Ze sušených květů si můžeš připravit olejový macerát. Kapka do ucha při zánětu.
Rakytník řešetlákový
Silný antioxidant, který se ale nedobře suší. Stačí malá hrstička plodů denně a dávka vitaminu C je zajištěna. O rakytníku se moc ráda rozepíšu více, můžeš se těšit příště!
Řepík lékařský
Další protizánětlivá pomocnice, která pomáhá zevně i vnitřně. Mezi méně známé patří jeho schopnost uvolňovat napětí, pomáhá relaxovat. Sbíráme kvetoucí nať těsně po rozkvětu, sušíme rychle a dobře skladujeme. Nyní řepík sbírej na loukách, které již byly posečeny a kde krásně obrůstá nová řepíková zásoba.
Kopr vonný
Vykvetl Ti na zahrádce kopr? Posbírej si plně zralá semena a doma ještě lehce dosuš. Budou se hodit při nadýmání nebo vysokém tlaku. Jsou silně aromatická a podporují laktaci. Semínka kopru podporují prokrvení srdečního svalu a užívá se tak při angíně pectoris, po infarktu. Ze semínka si připrav prášek, kterého užívej 2 – 4 krát denně na špičku nože. Prášek si připrav jen na pár dní dopředu – rychle ztrácí účinky.
Jitrocel
Není zrovna typickou letní bylinkou, ale koncem léta bývá v úžasné kondici! A protože jitrocel funguje nejlépe čerstvý, hodí se pro sběr po celou sezónu, dokud jsou listy krásné a vitální. Doplníš jimi vitamíny i minerály, pročistíš a zhojíš střeva, odhleníš plíce a opečuješ sliznice.
Sírovec žlutooranžový
Houba, která letos hojně obrůstá zejména ovocné stromy. Posiluje imunitu, je to silný antioxidant, působí přímo proti virům i bakteriím. K snědku se hodí mlaďoučké plodnice, ty starší pak strukturou připomínají dřevo a nejsou úplně komfortně poživatelné, ačkoli zarputilý houbomilec je zvládne i tak. Starší kousky na sluníčku usuším a dlouhým vařením z nich pak připravuji léčivý čaj.
Která bylinka je Tvou letní superhrdinkou? Napiš mi, které bylinky v srpnu sbíráš ty, moc ráda si o ní připravím některý z příštích příspěvků!
Krásné letní dny provoněné bylinkami přeji