Kostival Lékařský

Symphytum officinale

Všechny věci jsou jedy a nic není bez jedu,
záleží jenom na dávce, aby něco jedem nebylo
Paracelsus (1537)


A tak je to i s kostivalem – snižuje nebo zvyšuje krevní tlak, podle toho,
v jaké dávce ho použijeme.

Kostival nebo kostihoj je bezkonkurenčně nepřehlédnutelný a neuvěřitelně houževnatý a užitečný…nejde ho než milovat! 

Včelky nám jdou příkladem a opravdu ho zbožnují! 

Je nezbytnou součástí lékárničky, jeho složení ho předurčuje k uzdravování nejen kostí, ale také šlach, chrupavek a i žil. Zbavuje zánětu a hojí. Jen nedávejte na hluboké rány…je potřeba počkat až se zacelí. 

Kostival může vyrůst docela vysoko až 150 cm, je to květina pevné stavby – bujná, silná a trvalá, celá plstnatě chlupatá. Vytváří krásné fialové, modré nebo bílé květy. Je snadno rozpoznatelný pro své dlouhé, tmavozelené, kopinaté listy, které jsou na lodyze umístěny střídavě a jsou celkem měkoučce chlupaté. V lidové mluvě, se mu také říká černý kořen. Tento kořen je při řezu bílý, ale rychle hnědne. Tato léčivka je jedna z našich nejlepších, nepostradatelných bylinek, co nám příroda dala k dispozici. Může se síle kořenů klidně říkat zázračná, pro tu neuvěřitelnou sílu, co v sobě má.

Roste hlavně tam, kde je vlhko – podél potoků a řek, v křovinách, ve vlhkém houští, na vlhkých polích. Na zahradě se mu nejlépe daří poblíž kompostu.

Sbírá se převážně kořen brzy na jaře (březen, duben) nebo na podzim (říjen, listopad). Pokud budeme chtít mít čerstvý kořen po ruce, je možné jej uskladnit podobně jako mrkev do sklepa do písku.

Někdy se mu také říká Kostihoj nebo černý kořen​, volský jazyk, sladký lupen, kobylí mléko, valikost, medunice, rachytka, chropáč a další.

Kořen a listy byly tradičně a hojně využívány v původní medicíně v mnoha částech světa. Například v Japonsku se používal v klasické léčbě přes 2000 let. Kostivalový kořen obsahuje takové látky, které výrazně urychlují hojení ran, protože podporují granulaci rány a tvoření nových buněk. Omývání nebo obklad z kostivalu úspěšně rozpouští hnis a hojí i otevřené vředy, bércové vředy, hemoroidy a špatně se hojící chronicky zhnisané rány.

Obsahuje: vysoce hojivý alantoin, alkaloidy, intermedin a acetylintermedin, consolidin, třísloviny, sliz, škrob, triterpeny, aminokyseliny, pryskyřice, silice, cholin, v listech draslík, fosfor, vápník, vitaminy A, C, B12 a cholin.

Protože některé z alkaloidů jsou charakteristické pro svůj nepříznivý vliv na játra, je vhodné zachovat opatrnost při vnitřním užívání.

Použití:

 • Pomáhá proti revmatismu
 • Otokům kloubů
 • Poraněným svalům
 • Vyvrtnutým kotníkům
 • Modřinám
 • Popáleninám
 • Zánětu kloubů
 • Omlazuje pleť
 • pomáhá s akné
 • prospívá vlasům

Vnitřní použití se asi od 50. let nedoporučuje a považuje se za poškozující játra.

Proto zvažte, jestli si dáte kostival vnitřně. Já osobně se mu nebráním. Věřím sobě a také několikatisícileté tradice užívání této léčivky.

Nastudujte si vše nejen tady, ale hledejte zdroje a pak se rozhodněte. Vždy se ovšem řídíme pravidlem, že nic se nemá přehánět! 😊

V Evropě byl prý také využíván k léčbě zánětů jako artritida nebo dna. Někteří bylinkoznalci jej také používali k léčbě průjmu a jiným žaludečním potížím. Má také sedativní účinky, ochraňuje sliznice a pomáhá při žaludečních vředech.

Vnitřně se může kořen používat jako pomoc v podobě čaje při bronchitidách, potížích zažívacího ústrojí, krvácení žaludku a při zánětu pohrudnice.

Při žaludečních vředech se doporučovala tato směs:

100 g kostivalu, 50 g měsíčku, 50 g rdesno ptačí – 1 čajová lžička na šálek nálevu. Nevaříme, pouze asi 3 minuty spaříme a necháme stát.

Denně máme pít 3-4 šálky teplého čaje.

Běžné hraniční netoxické dávky jsou dle Zentricha a Janči:

 • 3čajové lžičky strouhaného kořene
 • 4krát denně na špičku kulatého nože prášku
 • 3 šálky po 150ml nálevu denně.

Doba léčby může trvat max. 3 týdny.

Kostival můžeme míchat i do směsí, ale s opatrností.

 

Kostival je úžasný pro vaše vlasy!!!

Listy kostivalu nám báječně poslouží pro vlasové kůry. Uděláme si turbanový zábal a budeme nadšené z výsledku nejen pro vlasy, ale celkově pokožku hlavy. Vlasy budou vyživené, lesklé, hebké a hladké. Pokud budeme používat jako oplachovadlo po použití šampónu, může nám pomoci také se suchou pokožkou hlavy, lupy a lámavostí vlasů. Také pomáhá pro snadné rozčesávání.

Také je možnost použít kostival jako přísadu pro barvení vlasů. Na rozdíl od běžných chemických barev, naše vlasy posílí a vyživí.

 • Pokud máme bolavý kloub nebo nás trápí vyvrtlý kotník můžeme si udělat obklad jak z kořene, tak z listů. Kořen se většinou bere za silnější a účinnější, ale listy také velice dobře pomohou, pokud jsme kořen nestihli vyrýt brzy na jaře nebo na podzim.
 • Kořeny a listy obsahují látky zvané alantoin a kyselinu rozmarýnovou. Alantoin silně podporuje růst nových buněk, zatímco kyselina rozmarýnová pomáhá od bolesti a zánětů.
 • Tinktury jsou velice oblíbené jak z kořenů, tak z listů.
 • Také má uklidňující účinky na pleť, kterou omlazuje, a tak budete zářit mládím. Kostival je plný vitamínů a minerálů, pomáhá pleti a chrání ji před škodlivým bakteriím, hydratuje a pomáhá s obnovou buněk.
 • Pro obnovu kožních buněk na obličeji, je dobré také napařování s těmito bylinkami. Recept a návod najdete výše v odkazu na RECEPTY.

Kostival je velice dobře znám pro svou zázračnou moc s kostmi a tkáněmi, má také nějaké rizika. Jak jsem již psala, obsahuje látky, co můžou ublížit játrům.

Tradice a magie:

Kdysi kostival dokonce používali na koupele pro obnovení panenské blány, před svatbou…když bylo potřeba😊

Nálev z kostivalu přidaný do koupele zjemňuje kůži.

Kostival se používal především jako léčivá bylina, i když mu byly přisuzovány také ochranné vlastnosti. Z toho důvodu se také používal k výrobě kadidel a bylinných amuletů. Spolu s kamencem poskytuje žluté barvivo.

Ve středověku se dokonce věřilo, že kusy masa, vařené v polévce spolu s kostivalem, srostou zase dohromady – tak veliká byla víra v jeho schopnosti.

Byl spojován s planetou Saturn, která vládne nad kostmi. Z magického hlediska to bývala bylina velice praktická. Přivolávala totiž peníze a zajišťovala bezpečné cestování -dávala se do zavazadel a zabraňovala tak jejich ukradení!

Pokud chcete docílit atmosféry klidu, míru a pohody u vás doma, použijte jej jako vykuřovadlo.

Kostival se používá čerstvý i sušený. Sušený list rozptýlený kolem vašeho domu, jej ochrání. 

Nať není tak oblíbená jako kořen, protože nemá zdaleka tolik síly, i když léčivá je také.

Jak můžeme ještě kostival využít?

            Připravíme si obklad z čerstvých listů. Můžeme jej přiložit na poraněnou kůži, bolavé klouby, ztvrdlou kůži, popáleniny, vyvrtlé klouby a také pro rychlejší hojení kolem zlomenin a úrazů s pohmožděním.

 Krémy používáme na poraněné svaly a kosti.

Maceráty z kostivalu v oleji používáme na artritické klouby, kožní poranění, vyvrtnuté klouby a jiné zranění.

Obklad z kořene, který máme nasušený pomeleme na prášek a přidáme trochu destilované, filtrované vody, aloe vera nebo kvalitního oleje. Uděláme hmotu podobnou husté kašičce a přikládáme na nehojící se rány a krvácející hemoroidy.

Tinktura z kořene může být používána na akné.

V zahradě:

 • Kostival je v zahradě nepostradatelný pomocník. Nejen v těch permakulturních, ale vždy vám může ozdobit okraje záhonů, kde udělá krásnou bariéru.
 • Kostival má dlouhé kořeny, kterými se dostane hluboko a může tak čerpat minerály. Ukládá si je do kořenů, listů a stonku.
 • Můžeme si jej zasadit pod stromy, keře. Má rád i polostín.
 • Je neskutečně vytrvalý, proto jej můžeme několikrát za rok otrhat a použít na výrobu jíchy, pomlučovat s ním a dát do kompostu.
 • Také přímo do jam pro výsadbu je vhodné jej dát. Jícha obsahuje mnoho dusíku a draslíku, používáme ji tedy na plodovou zeleninu, rajčata 1x týdně.
 • Miluje jej kromě nás také hmyz 😊
 • Množí se dělením trsů, ze semen, řízkováním kořene.
 • Potlačuje růst plevele.