vlaštovičníkový repelent

Prostředek proti klíšťatům a jiným potvůrkám. K nastříkání na oblečení nebo klidně i rovnou na kůži (večer omýt a ošetřit pokožku – třeba jetelíčkovým olejem …).

Potřebujeme:

  • šroubovací omniovku o objemu cca 300 ml
  • cca 200 ml jablečnéo octa
  • lahvičku s rozprašovačem
  • dvě hrsti vlaštovičníku
  • necelých 100 ml vodky (pálenky / jiného vysokoprocentního alkoholu)
  • levandulový květ / rozmarýn / hřebíček (toto jsou suroviny nepovinné, leč zvyšující účinek repelentu)
  • éterické oleje – 70 – 150 kapek (proti klíšťatům a hmyzu fungují: levandule, citronella, geranium, etragon, citron, rozmarýn, eukalyptus citronový, máta, tea tree, tymián, lemongrass, šalvěj)

Nejprve si připravíme lihovo-octový macerát bylin. Vlaštovičník nasekáme najemno do sklenice, případně přidáme hřebíček, levanduli a rozmarýn (nebo jen některou z těchto bylin). Zalijeme alkoholem a dolijeme octem tak, aby byly byliny ponořené.

Šoupneme uzavřenou sklenici za okno a počkáme 2 – 3 týdny.

Hotový macerát scedíme přes plátýnko, dobře vymačkáme, ať ani kapka nepřijde nazmar, a vrátíme do sklenice.

Připapeme éterické oleje – pro dospělé až 150 kapek na 300 ml macerátu, pro děti poloviční množství, tedy cca 70 – 75 kapek.

Sklenici zašroubujeme a důkladně protřepeme. Klidně nechte stát a po hodince znovu třepejte – abyste si byli jisti, že se éterické oleje dobře smíchaly s macerátem.

Naplňte do lahvičky s rozprašovačem a použijte dle potřeby.

POZOR! Tento repelent není určen na zvířata – mnohé éterické oleje jsou pro ně silně toxické a mohli byste jim tak opravdu vážně ublížit!

Pokud hodláte aplikovat repelent přímo na kůži, vyzkoušejte nejdříve na menší ploše a pokud bude vše v pořádku, hurá do přírody bez klíšťat.

U nás je použití tohoto přípravku snášeno dobře 🙂