Slunovrat a svatoján

Krásný a magický východ červnového sluníčka

Slavíte tento pradávný svátek? Napsala jsem sice názvy dva, ale magie proplouvá těmito dny a jsou propojeny skrz naskrz.

Slunovrat je veliký milník v kole roku, děkuje se za plodnost, oslavuje se život, který díky teplu propukl naplno. Všude to kvete a bují, radost ze života je cítit ve vzduchu.

Jsou to dny, kdy slunce je opravdu při síle a svou sluneční teplou energii spojuje s vodou. Voda a oheň (představitel Slunce) jsou hlavními pilíři těchto dní.

Je spoustu tradic a zvyků. Některé si přiblížíme, ale co opravdu prospěje je očista. A uvědomění si našeho života TADY A TEĎ.

Ráno, kdy sluníčko vychází se projít v rose, omýt se jí a pokud můžete se vykoupat v řece či potoce😊 Děti určitě nebudou proti.

Voda, která je nabitá v tyto dny magickou silou, s nás smyje vše, co nechceme dál nosit. Nezapomeneme na záměr a oddáme se vodě, tak jako ona se dává nám. Dáme si čisté věci a myslíme na krásnou budoucnost (je to kouzlo tvoření své budoucnosti). Večer se má na nejvyšším kopci v okolí zapálit oheň při západu slunce…má udržet sílu Slunce s námi na zemi až do svítání.

Přes tento oheň se má skákat a nechat se tak očistit také ohněm.

Spát na svatého Jana či na Slunovrat se nemá. Kdo spí v tuto noc tak prospí nastávající rok…nebude ho prožívat v hojnosti, radosti ani v síle, kterou by tuto probdělou noc získal.

Říká se, že všechny okraje, prahy, takové ty mezníky jsou vstupem nebo bránou mezi různými světy a časoprostory. Je to tedy ideální místo nebo čas pro magické rituály nebo třeba jen rozjímání či modlitbu. Například je to západ slunce, který propojuje den s nocí. Ranní rozbřesk, také ale okraj lesa a louky; kraj řeky, okraj moře…

Zaměříme se na západ slunce, jelikož v této roční době, kolem Slunovratu trvá nejdéle z celého roku, a tak máme dostatek času pro kouzlení a různé očistné rituály. Kolem nás je úžasná vůně všech těch kvetoucích bylinek, létají nám svatojánské mušky, zpívají cvrčci a žáby. Už to samo o sobě je velkým kouzlem naší matičky země. Patří se a hodí se nejen v tuto dobu poděkovat a očistit se pro další životní kroky. S tím záměrem, že budeme žít život, pro který jsme se narodili.

Naši dávní předkové zapalovali v den letního slunovratu na nejvyšších kopcích posvátné ohně na počest slunci, kterému tímto vzdávali úctu, ale také věřili, že teplo a světlo z ohňů jej podpoří a dodají mu sílu, zajistí tak zdárný průběh léta a dobrou sklizeň.

Lidé kolem nich tančili a bylinami zapálenými z ohně žehnali dobytku. Uhlíky ze slunovratových ohňů rozhazovali po polích pro zajištění kvalitní úrody. Podle tradice bylinky sbírané za této noci mají nejvyšší účinnost. Věřilo se, že pro přírodu v nastávajícím období nastává už čas odpočinku a bylinky tak ztrácí svou magickou moc.

Svatojánské béjlí a magie s ním spojená

Můžeme věštit z bylinek, které v těchto posvátných dnech/večerech najdeme, které nás zavolají. Zeptáme se například co máme ve svém životě nejdříve zlepšit. Ať nám pomůžou odhalit kde nás to oslabuje a brzdí.

Pokud budete chtít něco vyzkoušet s vašimi dětmi, můžete posbírat 9 magických bylinek, které rostou ve vašem okolí. Dát si čajík a věnovat se zálibám a prožívat přítomný okamžik celým tělem a v radosti.  Není to nijak pevně stanoveno, jelikož každý z nás potřebuje něco jiného, ale například:

 • Třezalka tečkovaná
 • Chrpa
 • Máta
 • Kopretina
 • Meduňka
 • Jetel
 • Pelyněk
 • Mateřídouška
 • Kontryhel
 • Sedmikráska
 • Netřesk
 • Kopřiva

Vezměte si nějaký nástroj, bubínek, paličky, zvonkohru a s dětmi si udělat oheň někde na kopci. Při západu sluníčka pozorujte tu nádheru a jen si hrejte, zpívejte nebo “jen” buďte.

Můžete si také dát do ohně pryskyřici jako dar bytostem a také jako poděkování.

Dobré je také se obléct do co nejvíce přírodních látek, mít na hlavě věneček, vonět květinkami. Prostě se nazdobit a jít nejlépe bos, nebo alespoň být chvíli bos (skrz plosky nohou nás země lépe navnímá a také opačně, my ji).

Pokud se vám z nějakého důvodu nepodaří vyjít ven a užit si to venku, nevěšte hlavu. Můžete si udělat doma také rituál s pomocí svíček a bylin. 

Sedněte nebo lehněte si do kruhu svíček, umytí a v čistém pěkném oblečení. Pusťte si zvuky přírody léta a meditujte se záměrem, který je vám blízký. 🙂

Užijte si překrásné magické dny!

Západ červnového slunce