řebříček obecný

IMG_20210828_160625
Achillea millefolium.

Bylina pod planetárním vlivem Venuše, jejímž živlem je voda.

Mladé lístky mu vysloužily jméno „venušino obočí“, myší chvostík. Cheirón, moudrý kentaur předal Achillovi znalosti o řebříčku a tak si Achillés mohl zhotovit hojivou mast na rány svých vojáků v Trojských válkách.

Je to odolná rostlina, milující suchá a slunná stanoviště. Najdeme jej na okrajích polí, loukách, v sadech, zahradách i záhoncích, při cestách. Listy mají typický tvar a jsou aromatické, květy jsou uspořádány v talířovitých květenstvích, lodyha je hranatá a dorůstá asi 50 – 80 cm. Kvete od června do listopadu. Dává přednost suchým a výhřevným půdám.

Bylinka podporuje ženství a ženské ctnosti a mužům pomáhá lépe vnímat přirozenost ženy. Pomáhá uvolňovat stagnace, ať už na fyzické nebo mentální a emocionální úrovni. Pomáhá obnovovat ztracenou rovnováhu. Je také podporou citlivých lidí, kteří mívají potíže odolávat emocím ostatních – učí nás tvořit si své ochranné pole. Také nám pomáhá zvědomovat si vnitřního muže a jeho atributy.

Sbíráme už z kraje jara jemné čerstvé listy. Později kvetoucí lodyhy – stříháme je celé, poté odstříhneme kvetoucí latu a sdrhneme listy. Sběr provádíme za slunečného počasí, kdy je nejvyšší obsah silic. Lodyha je hodně tuhá a nedobře se s ní v čajích pracuje. Můžeme ji ale usušit zvlášť a použít jinak. Rozložíme jej v tenké vrstvě a necháme uschnout, nejprve cca 4 hodiny na slunci a poté dosušíme ve stínu.

Některé zdroje uvádějí, že květy zbarvené (nejčastěji do růžova) neobsahují všechny účinné látky.

Můžeme jej sbírat až do pozdního podzimu!

Obsahuje: éterické oleje (azulen = protizánětlivý účinek), hořčiny, třísloviny, cholin, slizy, inulín, flavonoidy, kumariny, kyselinu mravenčí, octovou a salicylovou.

Uvádí se, že je bezpečný i pro děti, ale značně snižuje krevní tlak, takže osoby s už tak nízkým tlakem s ním budou nakládat velmi jemně a opatrně. V těhotenství užíváme vnitřně max. 125 ml 3 x denně nebo poloviční dávku tinktury. Řebříčková kůra trvá max. 3 týdny a poté se přeruší. Dlouhodobé užívání se nedoporučuje!

Existuje množství zahradních kultivarů a barevných forem, které jsou opravdovou ozdobou všech zahrad. Zajímavostí je, že obsah azulenu je údajně až dvojnásobný u pěstovaných rostlin oproti těm rostoucím divoce. Listy řebříčku přidané do kompostu urychlují jeho rozkládání. Díky dlouhým silným kořenům si poradí i s těžkými půdami, ale plazivý oddenek jej pasuje i na zachánce obnažených půd.

Recepty pro zdraví

vaginální napářka / řebříčková tinktura / prášek z listů / směsná šťáva dle Marie Treben / čaj pro harmonizaci menstruace

IMG_20210831_212825s
IMG_20210901_153958m

Recepty pro krásu

obklad obličeje pro zpevnění a osvěžení pleti / pánská voda po holení

Bylinková kuchyně

pečená zelenina s řebříčkem

IMG_20210829_165744m
229571627_10220325395594194_3802352561357350910_nm

Bylinkaření s dětmi

mastička na škrábance a odřeniny / žebříky pro skřítky

S čím nám může pomoci:

Vnitřně:

protikřečový, protizánětlivý, močopudný

 • trávení – povzbuzení chuti k jídlu, záněty žaludeční sliznice, střevní, žlučové a jaterní choroby, potíže nervového původu, pálení žáhy, pomáhá při nadměrné propustnosti střeva
 • podporuje činnost jater a žlučníku
 • dýchací potíže – astma, kašel, nachlazení
 • čistí organismus, krev a kostní dřeň – doporučuje se dokonce i při leukémii
 • bolesti hlavy, migrény
 • tlumí vnitřní krvácení
 • ženy – menstruační potíže, potíže v klimakteriu, příliš silné krvácení, křeče při menstruaci, zesiluje stahování dělohy (porod, slabá menstruace)
 • snižuje krevní tlak a zpevňuje cévní stěny
 • vyčerpání – posiluje organismus
 • zánět močového měchýře, inkontinence
 • hemoroidy
 • snižuje horečku, je potopudný

Zevně:

 • zastavuje krvácení, hojí rány, působí desinfekčně, hemoroidy, vředy, křečové žíly, rozpraskaná kůže
 • kožní potíže – akné, lupénka, ekzémy
 • záněty v dutině ústní

Zpracování:

 • čerstvé podrcené listy přímo na ránu – desinfikují, zastavují krvácení a urychlují hojení, např. i po holení
 • tinktura při vnitřním krvácení, zánětech, křečích, jako desinfekční prostředek. Malé dávky tinktury otevírají smysly, zbystřují sluch i zrak a také pro pomoc s udržením vlastních hranic.
 • masti – hojivá na rány a modřiny, škrábance
 • čerstvá vylisovaná šťáva, čerstvé listy žvýkat při bolesti zubu
 • nálev – užíváme max. třikrát denně po 150 ml, řebříčkový čaj nikdy nevaříme – unikly by z něj blahodárné azulenové silice, které jsou velmi prchavé.
 • sušená mletá lodyha do mýdel, mastí
 • kuchyně – čerstvé listy do salátů, pomazánek, bylinkových másel a tvarohů, smoothie, květy a pupeny jsou jedlou dekorací, květy se hodí k aromatizování octů, vín, bylinkových solí, olejů – nesmí se to s ním přehnat, aby pokrm nebyl hořký
 • koupele, oplachy, výplachy, napářky, sedací koupele (hemoroidy)
 • napařování obličeje, pleťové tonikum, pleťové masky – při mastné pleti
 • prášek z listů a květů pro zastavení krvácení
 • můžeme ho použít také při léčení zvířat – k podpoře hojení nebo ošetření čerstvých ran

Éterický olej z řebříčku má antiseptické, protizánětlivé i analgetické účinky, snižuje horečku, používá se při nachlazení, revmatismu, bolavých kloubech, hemoroidech, křečových žilách, snižuje krevní tlak, upravuje menstruační cyklus, je stahující, hojivý, vhodný i na citlivou a ekzematickou pokožku, také při akné nebo mastné pleti. Uzdravuje pokožku vlasů a podporuje jejich růst. Doporučuje se také při depresi a nespavosti

Tradice a magie:

Existují důkazy, že řebříček používali neandrtálci už před více než 50 000 lety

Používal se k dochucení piva a Keltové z něj vařili polévky.

Řebříček zbavuje strachu, dodává odvahu, řebříčkový čaj zahání melancholii a depresi.

Dle křesťanské tradice je pod patronátem sv. Jana a zaháněly se jím zlí duchové od chlévů a stájí a nosil se jako amulet k odvrácení negativity. Chrání svého nositele, poskytuje ochranu před negativitou.

Je součástí nápojů lásky, svazek devíti kvetoucích stonků řebříčku zavěšený nad postel zajistí páru trvalou lásku, řebříček ve svatební kytici zajistí sedm let štěstí, řebříček vypitý nebo rozžvýkaný před milováním má afrodiziakální účinky. Trocha řebříčku v kousku flanelu pod polštářem zajistí sen o budoucím milém / milé.

Lodyhy řebříčku se v Číně používaly k věštění budoucnosti a druidové pomocí nich předvídali počasí. Řebříčkový čaj před spaním navodí věštecké sny. Rozjímání u řebříčku přináší vhledy a vize řešení. Čaj a vykuřování řebříčkem mely usnadnit věštění a jasnozřivost. Pokud u vašeho domu vyrostl řebříček, považujte to za štěstí, tak jako bylinkářky a vědmy dříve – toto místo je obdařeno silou, vycházející ze země, můžete tam chodit meditovat a odpočívat nebo přemýšlet.

Oplach vlasů řebříčkem odvrátí plešatění.

Čaj z řebříčku se pil při rituálech věnovaných mužskému aspektu v nás a pro spojení s vnitřním mužem.

Přináší práci snů, podporuje kreativitu.

Pomáhá odstraňovat energetické bloky.

DSCN4600