turan pro krásu

Zesvětlující pleťová maska

Oceníme ji hlavně, pokud nás trápí pigmentové skvrny, ale i pihy nebo nějaké barevné nesrovnalosti.

Rada č. 1 je: měj se ráda. Rada č. 2 je: detoxikuj játra (pokud nejsi těhotná nebo kojící).

A pak požádej turan o jeho sílu 🙂

Potřebujeme:

  • hrst turanu
  • dvě lžíce zeleného jílu
  • citronová šťáva (čerstvě vymačkaná, ideálně z bio citronu)
  • lžička oleje (použijte svůj bylinkový macerát, třeba odeberte lžičku z mrkvového nebo levandulového)

V Živoucím bylinkaření jsme si již založily několik bylinkových olejových macerátů – jeden z nich si vyber a použij jej v této masce. Dodá zvláčňující a vyživující složku.

Čerstvé turanové listy a květy rozemel najemno (hmoždíř / mlýnek) nebo rozmixuj s trochou turanového nálevu (zalij hrstičku turanu horkou vodou a nech 10 minut louhovat, poté sceď a tekutinu použij do masky, zbytek vypij). Pokud používáš mixér a přidáváš nálev, dej ho co nejméně).

Smíchej nadrcenou / namletou / rozmixovanou bylinku s jílem a lžičkou oleje a přidej tolik citronové šťávy, aby vznikla hladká pasta, která se bude dobře nanášet a nebude stékat z obličeje.

Masku nech působit alespoň půl hodiny.

Můžeš ji použít také na ruce a dekolt.

Mast na pigmentové skvrny

Na pigmentové skvrny se kromě turanu skvěle hodí např. petrželový kořen, svízel syřišťový nebo šípkový macerát. Když vyrábím svou osvědčenou verzi, používám směsný macerát turanu, svízele a šípku. A užitečným pomocníkem jsou také éterické oleje – slaměnkový nebo cistový. Pokud přidáte jiné olejíčky pro vůni, vyvarujte se rozhodně těch citrusových – to byste si mohli nějakou tu skvrnu naopak přivodit 🙂

Potřebujeme:

30 g turanového macerátu

10 g bambuckého másla

3 g včelího vosku

Podrobný popis receptu najdete ve videu …

Turanový macerát vyrobíme jednoduše – bylinku naplníme do sklenice a zalijeme zvoleným olejem. Necháme macerovat cca 6 týdnů, občas protřepeme. Bylinka musí být v oleji ponořená, aby nezačala plesnivět.